قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی مشکل بیمه کارگران را حل نمی‌کند

قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی مشکل بیمه کارگران را حل نمی‌کند


رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به اینکه بیمه حق مسلم تمام کارگران ساختمانی است گفت: طبق گفته ی کارشناسان تأمین اجتماعی با تصویب قانون بیمه کارگران ساختمانی فقط ۷۰۰هزار نفری که بیمه هستند حفظ می شوند امکان بیمه جدید نیست. اکبر شوکت ،رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، در خصوص ابلاغ قانون بیمه کارگران ساختمانی گفت: آنچیزی که نمایندگان کارگران و کمیسیون اجتماعی مجلس به دنبال آن بود تصویب نشد. طرحی که کمیسیون اجتماعی مجلس ارائه کرده بود, تلفیقی از متراژ ساختمان و حداقل دستمزد بود که کاملاً‌ منطقی بود. دستمزد هر ساله در شورای عالی کار افزایش می یابد, اما عوارض شهرداری ها گاهی چند سال ثابت باقی می ماند. به خاطر همین ثابت بودن عوارض شهرداری بود در سال 93که این قانون تصویب شد,کسری بودجه هر ساله بیشتر شد, چرا که نرخ عوارض شهرداری ها ثابت بود، علاوه بر اینکه عدد ثابت بود, شهرداری ها بسیاری از عوارضی که دریافت می کردند را در بیمه کارگران ساختمانی محاسبه نمی کردند. وی ادامه داد:خلاصه اینکه با وجود مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام، موضوع در هیئت عالی نظارت با حضور سران قوا بررسی شد و در کمال ناباوری رأی آورد. اما طرح تصویب شده، نمی‌تواند منابع لازم برای بیمه کارگران ساختمانی را فراهم کند.

اگهی کارگان ساده

شوکت با بیان اینکه تأمین اجتماعی به بهانه کسری بودجه از سال 99 تعداد کارگران ساختمانی را کاهش داد گفت: تخلفات و عدم وابستگی به دستمزد سالیانه باعث شد, تأمین اجتماعی از ابتدای سال 99 به بعد بیمه حدود 300هزار نفر از کارگران ساختمانی را قطع کردند,در حال حاضر با گفت‌وگویی که با کارشناسان تامین اجتماعی داشته ایم, بیان می کنند با قانون فعلی که تصویب شده است,‌نهایتاً بیمه 700هزار خانواده ای که تحت پوشش هستند قطع نمی شود,اما امکان بیمه شدن جدید وجود ندارد. رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی گفت: انتظار داشتیم وزیرراه شهرسازی حمایت ازکارگران داشته باشند, تمام سیاست های حوزه ساختمان در نهایت توسط کارگر ساختمانی پیاده و اجرا می شود که از داشتن یک بیمه حداقلی محروم است. از وزارت کشور و وزارت راه انتظار داریم که یک تذکر جدی به شهرداری ها داده شود تا رقم واقعی پروانه ساختمانی(یعنی مجموع عوارضی که از هر ملکی دریافت می کنند) بیان شود,به این قضیه نظارت کنند, شاید کورسوی امیدی باشد, برای اینکه کارگران ساختمانی بیمه شوند، انتظار ازمجلس داشتیم؛ تصویب این قانون به نوعی دریافت شود که کارگران حمایت شوند. ریاست مجلس از همان ابتدا مخالف طرح کمیسیون اجتماعی بود. ایشان معتقد بودند نباید به بساز و بفروش فشار وارد شود،برای همین هم طرح 4تا5 بار وارد صحن شد و هر بار برگشت خورد، در حالیکه نظر کمیسیون اجتماعی شفاف بود. بارها اعلام شد که طرح باعث افزایش قیمت مسکن نمی‌شود اما در نهایت قانونی که اواخر سال گذشته مصوب شد را کنار گذاشتند و طرح خود را تصویب کردند.

کار با جای خواب

شوکت بیان کرد: لابی پشت پرده اجازه نداد کارگران ساختمانی به حق خود برسند. از طرفی فشارها و صحبتهای خلاف واقع وزارت راه هم بی‌تأثیر نبود. وزارت راه در جلسه‌ی مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرده بود که درآمد شهرداری‌ها از محل پروانه‌ها 86هزار میلیارد بوده و اگر 25درصد آن را محاسبه کنیم، درآمد سازمان نزدیک به 20هزار میلیارد خواهد شد. اگر این رقم وصول نشود چه کسی جوابگو خواهد بود؟ وی افزود: در حال حاضر نزدیک به 700هزارکارگر ساختمانی بیمه شده و نزدیک به 500هزارنفرنیز فاقد بیمه هستند. با قانون جدید آنطور که کارشناسان و معاونان سازمان تأمین اجتماعی به ما گفته‌اند، در خوش‌بینانه‌ترین حالت همین تعداد کارگر بیمه شده حفظ خواهند شد و بیمه‌شان قطع نمی‌شود. رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به ضرورت بیمه کارگران ساختمانی گفت: تعداد حوادث شغلی در این شغل بسیار زیاد است. روزانه دو ونیم نفر فوتی بین کارگران ساختمانی داریم که آمار بسیار بالایی است، تعدادی بسیاری از کارگران روزانه قطع نخاع و قطع عضو می‌شوند. بیمه حق اولیه‌ی هر فردی است، اما متأسفانه بعید می دانیم با این قانون تمام کارگران ساختمانی که چشم انتظار بیمه بودند به حقشان برسند.

تاریخ انتشار این پست : 2023-10-07
لینک متن اصلی
منبع:تسنیم
10 ماه پیش